Офіційний сайтСереда, 11.12.2019, 23:40

Вітаю Вас Гість | RSS
globus
Головна | Історія школи | Реєстрація | Вхід
Меню сайту

Освітні сайтиНаші нагороди


 
Методичний портал
«Методичний портал»

"Динамо" Київ
Ми засіваємо житейське поле

 І не на день майбутній — на віки.

Борис ОЛІЙНИК

На просторій вулиці Богачевського (колишній Красній), де красувалася на все місто липова алея, розміщується приміщення Сквирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2, якій у 2014 році виповнилося 160 років.


 Як навчальний заклад вона виросла на базі однокласного повітового училища, яке було відкрите у цьому приміщенні ще в роки Кримської війни у XIX ст. Цікавою є історія відкриття цього навчального закладу, найстаровиннішого у Сквирі. Після того, як в Росії, до складу якої входила й Україна, в кінці XVIII ст. були утворені повіти, на початку XIX ст., після освітньої реформи 1804 р., почали засновуватись, крім церковнопарафіяльних шкіл, однокласні повітові училища. У 30-х роках XIX ст. виникла ідея відкриття такого училища у Сквирі. У Центральному державному архіві України засвідчена переписка між Київською духовною семінарією та Сквирським духовним управлінням від 25 вересня по 5 грудня 1835 року про відкриття у повітовому центрі Сквирі Київської губернії світського народного училища /ЦДА України-Ф.711, оп.2, спр., 2407/.

Але воно було відкрите ще не скоро. У Російському державному архіві м. Санкт-Петербурга зберігається "Дело по отношению Киевского воєнного, Подольского и Вольїнского генерал-губернатора о покупке в г. Сквира дома коллежского асессора Коломийцева для помещения приходского училища". «Начало 5 марта 1840 г. Окончено 24 августа 1846 г. Всего 27 документов», - зазначено у цьому діловому акті.

В одному з документів засвідчено: "За дозволом генерал-ад'ютанта графа Строганова від 21 квітня 1840 року за №3072 для училища придбаний будинок чиновника Коломійцева за 2342 рублі 85 копійок сріблом. Будинок цей в доброму стані із незначними, згідно з кошторисом, переробками, дуже вигідний". На жаль, місцезнаходження цього будинку не вказано. Очевидно, він був недалеко від Анненської церкви, яка містилася поруч із теперішнім приміщенням школи №2 (навіть вулиця біля неї називалася Анненською, паралельна вулиці Красній).

Таким чином, світське однокласне повітове училище в Сквирі могло працювати в новому приміщенні, що було недалеко від теперішнього приміщення школи №2, уже в кінці 40-х або на початку 50-х років.


Нинішнє приміщення Сквирської школи №2 було побудоване з початком Кримської війни 1853 року, яка закінчилася у 1856р., і призначене для військового госпіталю. Про це свідчать конструкції цієї будівлі (вузькі коридори і класи, що нагадують палати, з'єднані дверима). Поранених тут приймали лише на початку війни, адже саме Україна прийняла на себе цю місію. В ході війни цей будинок став власністю відставного генерал-майора інтендантської служби Горобця, та згодом його викупила Сквирська міська управа. Тут, у новому приміщенні, з 1854 року, перейшовши із старого приміщення, продовжувало працювати однокласне світське повітове училище, яке в 1864 році внаслідок нової освітньої реформи в Росії стає двокласним. І тоді на ньому з'являється дошка із написом: "Сквирское городское училище, основанное в 1864 году", як зазначено в архівних документах м. Санкт-Петербурга. Це вже було світське двокласне училище, яке проіснувало аж до 1914 року.


Тут вчилися діти протягом 5-6 років. А міське церковнопарафіяльне училище, де діти вчилися по 2-3 роки, знаходилося поруч. Тут розміщувалися підготовчі класи для двокласного училища. Двокласні училища були навчальними закладами підвищеного типу і призначалися для навчання дітей різних станів (дрібних урядовців, торгівців, ремісників).

У свідоцтві Дмитра Гальчинського, сина міщанина, 1895 року народження, вказується, що він навчався у Сквирському двокласному училищі з 21 серпня 1907 року по 8 червня 1912 року. При відмінній поведінці проявив задовільні успіхи у вивченні Закону Божого, російської мови, арифметики, геометрії, загальної географії, малювання, креслення, гімнастики. Свідоцтво підписане "штатним радником" (директором) цього училища Петром Рижковим, протоієреєм Левицьким та священиком Лончевським.

У 1904 році поряд із старим приміщенням двокласного училища, де навчалися хлопчики, будується ще одне приміщення для дівчаток (там, де знаходиться новий корпус школи №2). Тоді було роздільне навчання хлопців і дівчат. У цих двох приміщеннях двокласного училища навчалося на той час 342 хлопці та 178 дівчат. Між цими будинками була поставлена огорожа, щоб дівчата і хлопці не могли спілкуватися.

У   1914   році   міське  двокласне училище стає вищим початковим чотирикласним училищем, де діти навчалися писати, читати, одержували знання з математики (арифметики, геометрії), відомості з природознавства, географії, історії. Випускників училища приймали відразу на перший курс духовної семінарії. Вони могли займати посади письмоводителів в установах та приватних конторах. Директором чотирикласного вищого початкового училища був викладач словесності П.П. Рижков (перед цим він же очолював двокласне училище, замінивши на цій посаді М. Куриндіна).

Вище початкове чотирикласне училище проіснувало в Сквирі до 1918 року, коли за державним документом від 16 жовтня 1918р. "Про єдину трудову школу" у Сквирі були ліквідовані училища та гімназії, а замість них відкриті дві трудові II ступеня загальноосвітні школи для дітей 8-16 років. Запроваджувалось спільне навчання хлопчиків і дівчаток, скасовувалась плата за навчання. Одній із міських шкіл, де була чоловіча гімназія, було присвоєно ім'я І. Франка (навчання тут проводилося українською мовою), а другій, де була жіноча гімназія та чотирикласне училище, - ім'я В. Короленка (тут навчання проводилось російською мовою). Директором школи ім. Короленка був призначений П.П. Рижков, який жив в окремому приміщенні при колишньому чотирикласному училищі.

У 1926 році в Сквирі відкриваються профшколи. Саме така профшкола сільськогосподарського напрямку працювала у приміщенні теперішньої школи №2 у 1926-1930 рр., аж поки сюди не були переведені класи із Сквирської трудової школи ім. І. Франка, приміщення якої було передано Сквирському сільськогосподарському технікуму, що виник на основі сільськогосподарської школи.

Таким чином, протягом 1930-1936 рр. у приміщенні школи №2 навчалися класи із Сквирської школи №1, аж поки останній не було повернуто все приміщення у 1937 р., що займав технікум, для якого було реконструйовано приміщення колишньої Сквирської тюрми.

У 1937 році почала функціонувати Сквирська середня школа №2. Першим її директором був М. Радько (попав під несправедливі репресії), а потім П.О. Обидало. При останньому був проведений у 1939 році перший випуск цієї середньої школи .

Частина класів середньої школи №2 перед війною розміщувалася і в теперішньому приміщенні районного центру дитячої та юнацької творчості (його називали тоді «Дерев'яшка», бо було побудоване з дерева).

У роки Великої Вітчизняної війни у приміщенні школи №2 розміщувалися склади німецької військової частини. У "Дерев'яшці" спеціально збирали єврейське населення міста, щоб потім повести його на розстріл.

Відновила роботу школа №2 як початкова в 1946 році, коли туди було переведено частину учнів початкових класів із школи №1. Перший випуск початківців відбувся у 1949 році. Отже, спочатку ця школа після війни була початковою з переростанням у семирічну (перший випуск семирічної школи був у 1952 році), а потім — у середню (перший випуск середньої школи був у 1955 році).


Директорами школи №2 у післявоєнний час були: Матусевич Павло Степанович (з 1946р. по 1949р.), Списовський (у 1949-1950 н.р.), Сорока Микола Панасович (з 1950р. по 1952р. та з 1954р. по 1974р.), Кушніренко Катерина Михайлівна (у 1952-1953 н.р.), Кухарський Григорій Васильович (у 1953-1954 н.р.), Мандрика Петро Іванович (з 1974р. по 1988р.), Нагула Олексій Андрійович (з 1988р. по 1990р.), Ляленко Віктор Устимович (з 1990р. по 1992р.), Константинівський Володимир Якович (з 1992р. по 1998р.), Кривда Наталія Іванівна (з 1998р. по 2003р.). З 2003р. цю посаду займає Малиновська Валентина Степанівна.


У школі працювали і працюють талановиті вчителі, які залишили добру пам'ять про себе в учнів:

·   Учителі початкових класів - Сорока Ніна Пилипівна, Константинівська Марія Савівна, Матусевич Павло Степанович, Якубівська Ганна Федорівна,  Бодашевська Марія Максимівна, Дубовенко Галина Федорівна, Белінська Людмила Іванівна, Ніколаєнко Наталія Григорівна, Волинець Антоніна Захарівна, Цимбал Лідія Петрівна, Примачок Лариса Антонівна, Момотюк Валентина Олексіївна, Руденко Ольга Павлівна,  Поліщук Людмила Павлівна, Гринь Галина Василівна, Левенчук Людмила Іванівна, Горобець Світлана Олександрівна, Хоцянівська Таїса Іванівна, Оленченко Тетяна Михайлівна, Негеля Інна Юріївна, Григор’єва Тамара Вадимівна, Вуйко Віра Олександрівна, Мошинська Олена Володимирівна, Старинець Анна Володимирівна, Приходько Жанна Миколаївна

·       Учителі мови і літератури -  Скрипчинський Володимир Олександрович, Юшко Аркадій Федорович, Сільвеструк Тетяна Іванівна, Шварапа Тетяна Іванівна, Шушкевич Ольга Маркіянівна, Біленький Микола Костянтинович, Сафановський Борис Євгенович, Ляшенко Ольга Іванівна, Брюзгіна Віра Григорівна, Ярова Любов Йосипівна, Муренко Софія Яківна, Седлецька Ірина Петрівна, Петриченко Микола Анатолійович, Бичевська Лідія Василівна, Яценко Олена Миколаївна, Гаркуша Людмила Мефодіївна, Кольоса Олена Володимирівна, Рабодзей Ольга Михайлівна, Ковальчук Олена Михайлівна, Хомяк Тамара Василівна

·      Учителі іноземної мови -  Пугачевський Олександр Віталійович, Крижанівська Віра Олександрівна, Омельченко Галина Володимирівна, Омельченко Олена Станіславівна, Гиренко Людмила Анатоліївна, Зозуля Людмила Іванівна, Бондаренко Галина Михайлівна, Чорна Тетяна Миколаївна, Кухар Ольга Анатоліївна.

·    Учителі історії -  Висіцький Федір Петрович, Константинівський Володимир Якович, Вернигора (Лимар) Ніна Остапівна, Петрівський Володимир Миколайович, Панченко Валентина Віталіївна, Доліненко Олена Вікторівна, Щур Людмила Петрівна.

·  Учителі  географії - Тимченко Фросина Максимівна, Коваленко Григорій Михайлович, Царик Катерина Анатоліївна, Горбачук Людмила Олександрівна.

·   Учителі  математики Шевченко Тетяна Олексіївна, Гелетюк Марія Онисівна, Годун Ольга Мартинівна,  Куценко Галина Ісаківна, Макаленко Антоніна Василівна,  Воропай Ольга Іванівна, Гайдучок Зінаїда Михайлівна, Шеремет Олена Борисівна, Підборочинський Михайло Богданович, Мельник Олена Василівна, Мандзюк Ірина Миколаївна, Кундиревич Андрій Вікторович, Тарикіна Тетяна Олекандрівна.

·    Учителі фізики та інформатики - Левченко Валентин Остапович, Сандул Любов Іванівна, Куликівська Валентина Петрівна, Казимірова Галина Пилипівна, Нестеренко Тамара Іванівна, Большаков Олександр Анатолійович, Станіщук Оксана Вадимівна, Ліщук Наталія Юріївна, Білокурова Тетяна Ігорівна.

·       Учителі  біології -  Мороз Леонід Корнійович, Бодашевський Михайло Савович, Кондратюк Тетяна Євгенівна, Гурківська Наталія Василівна.

·        Учителі  хімії -  Пасічник Юрій Іванович, Поліщук Ніна Іванівна, Стовбецька Тетяна Анатоліївна.

·       Учителі  фізкультури -  Кривоконь Володимир Петрович, Хронюк Любов Олексіївна, Воропай Петро Максимович, Шевчун Олена Олександрівна, Гандзюк Богдан Олександрович, Квітко Віктор Романович.

·       Учитель музики Власюк Володимир Васильович, Мандрига Григорій Андрійович, Молдован Володимир Васильович, Валігура Альона Іванівна.

·      Учителі  трудового навчання, креслення, ОБЖ - Мандрика Олександр Володимирович, Бичевський Михайло Васильович, Пасічник Сергій Григорович, Бондар Любов Іванівна, Шовкун Леонід Леонідович, Дяченко Тетяна Славіславівна.

·  Учителі  військової підготовки Демчук Володимир Дмитрович,  Скочинський Тимофій Фотійович, Малишко Володимир Антонович, Щуревський Олег Миколайович.

·       Практичний психолог Морковіна Тетяна Іванівна, соціальний педагог Несторук Наталя Олегівна, педагог-організатор Котяй Любов Володимирівна.


АРХІВНІ ФОТО РІЗНИХ РОКІВГрупа: Гості
Час:23:40

Ми раді вас бачити. Будь ласка, зареєструйтесь чи авторизуйтесь !

Опитування

Пошук

ПОДЯКА !!!
Дякуємо веб-сервісу uCOZ, який безкоштовно зняв із нашого сайту рекламний банер, у рамках Програми підтримки сайтів навчальних закладів
  
Свята та події
«  Грудень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Цей день в історії

Сквирський академічний ліцей № 2 © 2019
uCoz